Чи дійсно при оформленні опікунства все майно опікуваної особи переходить опікуну?

Отримати консультацію адвоката | Контакти 

Відповідь:

Відповідно до ст. 58 ЦК України опіка встановлюється над:

1) малолітніми (віком до 14 років) особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування;

2) фізичними особами, які визнані (судом) недієздатними.

Відповідно до положень ст. 67, 68 ЦК України опікун вчиняє правочини (дії, спрямовані на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, в тому числі – договори) від імені та в інтересах підопічного, крім:

a) укладання договір дарування та поруки від імені підопічного;

b) укладання будь-яких договорів (крім таких, де майно отримує у власність підопічний) від імені підопічного з собою (опікуном), своєю дружиною (чоловіком) та близькими родичами (батьки, діти, брати, сестри опікуна).

Також, додатково, існують законодавчі вимоги щодо надання обов’язкового дозволу органу опіки та піклування на здійснення опікуном правочинів від імені підопічного (наприклад: укладати договори, які потребують нотаріального посвідчення тощо).

Таким чином:

1. При оформленні опікунства майно підопічного не переходить опікуну, а твердження, що «при оформленні опікунства все майно опікуваної особи переходить опікуну» - не відповідає дійсності.

2. Опікун має обов’язок управляти та розпоряджатись майном підопічного виключно в інтересах підопічного, задля чого йому надано законом можливість (з урахуванням визначених обмежень та правил) здійснювати правочини від імені підопічного.

Колектив юристів Юридичної компанії "ПравоЗахист"