Бабуся після смерті заповідала будинок і земельну ділянку трьом синам порівну. Але один син прописаний в будинку. Чи має значення, що син прописаний в будинку?

Консультації адвоката у спадкових справах | Представництво в усіх судах України | Врегулювання спадкових спорів | Інші адвокатські послуги |

Отримати консультацію адвоката | Контакти

Відповідь:

Питання, пов’язані із процедурою спадкування майна регулюються Книгою 6 (статті 1216 - 1308) Цивільного кодексу України (ЦК). Звертаємо вашу увагу, що вказане вами визначення «заповідала» означає, що за своє життя бабусею був складений і нотаріально посвідчений відповідний заповіт.

Законодавство України встановлює процедуру спадкування, за якою всі спадкоємці, які претендують на спадкове майно, мають подати до відповідного нотаріуса (державного або приватного в межах нотаріального округу останнього місця реєстрації або проживання померлого) заяву про прийняття спадщини. Така заява має бути подана спадкоємцями впродовж 6 (шести) місяців від моменту смерті спадкодавця.

Якщо заява про прийняття спадщини не подається у встановлений строк (6 місяців), то вважається, що той спадкоємець, який не подав вчасно заяву - пропустив строк для подання заяви (фактично: не виявив ініціативу). У випадку пропущення строку для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, спадкоємець може в судовому порядку спробувати відновити строк для подання відповідної заяви про прийняття спадщини. 

Той зі спадкоємців, хто проживав (підтверджується реєстрацією) на момент смерті спадкодавця разом з ним (відповідно до положень ч. 3 ст. 1268 ЦК) вважається таким, що прийняв спадщину (якщо тільки не подав заяву про відмову від прийняття спадщини).

Це означає, що той з братів, який був прописаний («зареєстрований») разом із бабусею, навіть якщо впродовж шести місяців і не подасть відповідну заяву про прийняття спадщини, то буде вважатись таким, що прийняв спадщину автоматично (тобто через суд йому не потрібно буде поновлювати строки і в будь-який момент – він може подати заяву до нотаріуса і спадкувати майно). Фактично, такий спадкоємець (в вашому випадку – брат, що був зареєстрований з бабусею в її будинку) не обмежений строком 6 місяців з моменту смерті спадкодавця для подання заяви про прийняття спадщини (на відміну від інших спадкоємців).

Таким чином:

1) якщо всі брати вчасно (впродовж шести місяців з моменту смерті бабусі) подадуть заяви до нотаріуса про прийняття спадщини, то заповіт буде виконано, і будинок і ділянка будуть успадковані (розділені) порівну між спадкоємцями;

2) той факт, що один із синів зареєстрований в будинку має значення виключно у випадку, якщо інші брати пропустять строк для прийняття спадщини (шість місяців з моменту смерті бабусі) і не подадуть до нотаріуса заяв про прийняття спадщини.

Колектив юристів Юридичної компанії "ПравоЗахист"