Визнання необґрунтованих активів | Адвокатський захист | Представництво інтересів у Вищому антикорупційному суді (ВАКС) | Правовий аналіз матеріалів справи про визнання необґрунтованих активів | Стягнення активів в дохід держави, адвокат |
Що таке необґрунтовані активи?
Необґрунтовані активи — це активи, щодо яких немає доказів їхнього законного походження.
Термін "активи" означає грошові кошти (у тому числі готівкові кошти, кошти, що перебувають на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах), інше майно, майнові права, нематеріальні активи, у тому числі криптовалюти, обсяг зменшення фінансових зобов`язань, а також роботи чи послуги, надані особі, уповноваженій на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування.
Під "набуттям активів" слід розуміти набуття активів особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у власність, а також набуття активів у власність іншою фізичною або юридичною особою, якщо доведено, що таке набуття було здійснено за дорученням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або що особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може прямо чи опосередковано вчиняти щодо таких активів дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними.
Судове провадження у справах про необґрунтовані активи
Позов про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави подається до Вищого антикорупційного суду. Представництво держави в суді здійснюється прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. У справах про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави щодо активів працівника Національного антикорупційного бюро України, прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури чи активів, набутих іншими особами в передбачених цією статтею випадках, звернення до суду та представництво держави в суді здійснюються прокурорами Генеральної прокуратури України за дорученням Генерального прокурора.
Позов подається до суду у разі, якщо різниця між вартістю активів і законними доходами у п’ятсот і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на день набрання чинності Закону № 263-IX, але не перевищує межу, встановлену статтею 368-5 Кримінального кодексу України. Іншими словами кажучи, якщо сума різниці між законно отриманими доходами і доходами отриманими без підтвердження їх законного отримання суб’єктом декларування перевищує межу встановлену статтею 368-5 Кримінального кодексу України, настає кримінальна відповідальність. В іншому випадку, відповідальність може бути цивільно-правова, яка полягає у стягненні в дохід держави вартості необґрунтованих активів (цивільна конфіскація).
Обов’язок доказування
Процесуальне питання доказування необґрунтованості активів, покладаються на позивача – державу України в особі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
За умови доведення прокурорами САП необґрунтованості активів, такі активи стягуються судом з особи в дохід держави.
Юридичний супровід і захист у справах ВАКС
Адвокатське об'єднання "Простір Захисту", здійснює представництво інтересів у ВАКС, САП, Генеральній прокуратурі України. Ми проводимо правовий аналіз справ, формуємо ефективну стратегію захисту та надаємо повний спектр адвокатських послуг.