Відмова у виплаті додаткової винагороди військовослужбовцям, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану

Стягнення додаткових або одноразових виплат військовослужбовцям або членам їх сімей | Військовий адвокат | Судові спори | Юридичні консультації | Інші адвокатські послуги з військового права |

Грошове забезпечення військовослужбовців в період дії воєнного стану та активних бойових дій, є надважливим компонентом обороноздатності та мотивації військовослужбовця. Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям або членам їх сімей має нараховуватись відповідно до чинних нормативно-правових актів – без затримки їх виплати, або відмов у нарахуванні й здійсненні таких виплат.

Практика здійснення нарахувань та виплат додаткових або одноразових виплат військовослужбовцям або членам їх сімей не є безспірною. Непоодинокими є випадки не нарахування додаткових виплат передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 "Про питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану". Суми не нарахованих та не виплачених додаткових виплат в кожному випадку є різними, від 30 000 грн до 100 000 грн і більше.          

На період воєнного стану особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки й оборони, відсічі й стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, розмір такої додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки й оборони, відсічі й стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах (п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану").

Виплата додаткової винагороди та одноразової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди у розмірі 100000 гривень до таких наказів включаються особи, зазначені у пунктах 1 та 1-1 Постанови  КМУ № 168, у тому числі такі, які: у зв’язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов’язаним із захистом Батьківщини, а для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту - з участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки й оборони, відсічі й стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні (отримують медичну та/або реабілітаційну допомогу у сфері охорони здоров’я в стаціонарних умовах) в закладах охорони здоров’я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров’я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв’язку з отриманням тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії; захоплені в полон (крім тих, які добровільно здалися в полон) або є заручниками, а також інтерновані в нейтральні держави або безвісно відсутні (у разі, коли зазначені події сталися як до введення воєнного стану, так і після його введення); загинули (померли) внаслідок отриманого після введення воєнного стану поранення (контузії, травми або каліцтва), пов’язаного із захистом Батьківщини (виплата здійснюється за весь місяць, у якому особа загинула (померла).

Особам, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі осіб, зазначених у пунктах 1, 1-2 цієї постанови, а також їх смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки й оборони, відсічі й стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 млн гривень.

Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період воєнного стану під час виконання ним обов’язків військової служби не може становити менше ніж 15 млн гривень.

Законодавче врегулювання нарахувань та виплат грошового забезпечення  (додаткових та одноразових виплат) військовослужбовцям та членам їх сімей, не завжди вказує на безперешкодність в їх отриманні. У разі зіткнення з бюрократичними або іншими труднощами на шляху отримання виплат, або з відмовою у нарахуванні й виплати передбачених законом виплат. В деяких випадках, необхідно поновлювати порушене право через суд.

Перед зверненням до суду, слід зібрати усі необхідні докази на підтвердження порушення права на отримання додаткової або одноразової виплати. Вірно сформувати позовну заяву та викласти в ній позовні вимоги.

Фахівці Адвокатського об'єднання "Простір Захисту", з поміж інших послуг, також надають послуги з військового права та захисту військовозобов'язаних, військовослужбовців та інших службових осіб. Надають юридичні консультації, здійснюють захист прав в судовому порядку. Представляють інтереси в будь-яких судах України – від місцевого до Верховного суду. Здійснюють стягнення в судовому порядку додаткових або одноразових виплат на користь військовослужбовців або членів їх сімей. Надають інші адвокатські послуги з військового права. 

Отримати консультацію адвоката | Контакти