| Оскарженні рішень дій та бездіяльності органів прокуратури, слідства, дізнання | Консультація адвоката | Скасування постанови слідчого, прокурора | Судовий адвокат |
Повний текст запитання: Звернулась до поліції із заявою про вчинення злочину. В телефонній розмові з поліцією, мене повідомили, що мою заяву надіслано дільничному для вирішення мого питання, але я просила відкрити кримінальну справу. Минуло уже два місяці, жодної інформації від поліції немає. Як мені відкрити кримінальну справу, як бути?
Відповідь:
Добрий день!
Для внесення органами поліції відомостей про злочин до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань, необхідно вірно та обґрунтовано сформувати письмову заяву про злочин. Від правової обґрунтованості заяви, буде залежати відкриття кримінального провадження, або розгляд такої заяви як цивільно-правової, тобто такої, з якої не вбачається органами поліції склад заявленого в ній злочину.
Відповідно до ч. 5 ст. 214 Кримінального процесуального кодексу України (надалі – КПК України), в заяві про злочин, має бути зазначено: прізвище, ім’я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника, його паспортні дані та номер облікової картки платника податків; виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність. Потерпілим або заявником в заві про вчинення злочину, можуть бути викладені також інші обставини.
Слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (надалі - ЄРДР), розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (ст. 214 КК України).
Якщо ваша заява про злочин містить належні правові обґрунтування, відповідає вищенаведеним нормам кримінального процесу, необхідно оскаржувати бездіяльність органів поліції до суду, яка полягає у не внесенні відомостей про злочин до ЄРДР. Таке оскарження, дозволить вам зобов’язати через суд працівників поліції внести відомості за вашою заявою про злочин до ЄРДР.
Згідно зі ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні може бути оскаржена бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Скарги на бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора (в цьому випадку), може бути подано особою протягом десяти днів з моменту вчинення бездіяльності. Тобто, десятиденний строк розпочинається з моменту спливу 24 годин від часу подачі вами заяви про злочин. В процесі формування скарги на бездіяльність органів поліції або прокуратури, яка полягає у не внесенні відомостей про злочин до ЄРДР, інколи виявляється, що працівниками поліції відомості по заяві внесено до ЄРДР без надання заявнику чи потерпілому витягу. Тому, перед формуванням скарги до суду, зверніться до поліції для отримання інформації щодо внесення або не внесення відомостей за вашою заявою про злочин до ЄРДР.
Зміст вашого запитання вказує також на пропуск вами десятиденного строку на оскарження бездіяльності органів поліції, яка полягає у не внесенні відомостей про злочин до ЄРДР. Такий строк може бути поновлений в судовому порядку за вмотивованою заявою заявника.
Отже, для відкриття кримінального провадження вам необхідно: сформувати та надати до поліції обґрунтовану заяву, яка буде відповідати положенням ч. 5 ст. 214 КПК України; після спливу 24 годин з часу подання вами заяви до поліції, отримати інформацію в поліції, чи було внесено за результатом розгляду вашої заяви, відомості про злочин до ЄРДР. Якщо відомості не внесені до ЄРДР, необхідно формувати скаргу до суду для примусового внесення таких відомостей.
Фахівці Адвокатського об'єднання "Простір Захисту", надають широкий спектр адвокатських послуг, втому числі в галузі кримінального права і процесу. Юридичні консультації та роз'яснення з правових питань. Захист ваших прав в органах слідства чи дізнання, оскарження рішень дій чи бездіяльності конкретних органів, чи їх посадових осіб до суду. Представництво інтересів у суді. Інші послуги адвоката у кримінальних справах.
Отримати конслуьтацію адвоката | Контакти Адвокат Віталій Магдич